Razem Bezpieczniej poMOCnik NGO Monitoring dyskryminacji LGBT Portal MultiKulti Magazyn Replika Przyjazny Ginekolog Queer Studies KPH w Akcji

Zapisz się na naszą listę mailingową!


Wspomóż naszą działalność!

PATRO/MATRONUJEMY:
Jak uzyskać patronat/matronat KPH?

Projekt "Berlin - Yogyakarta"
Berlin - Yogyakarta

DO POBRANIA

Zasady Yogyakarty
Zasady Yogyakarty
PDF 7,5 MB
Wystawa - katalog
Katalog wystawy "Berlin - Yogyakarta"
PDF 2,7 MB
Wystawa - plansze
Plansze z wystawy "Berlin - Yogyakarta"
PDF 9 MB
Mapa
Prawa Gejów i Lesbijek na świecie
PDF 2,4 MB

Celem projektu "Berlin - Yogyakarta" jest przypomnienie historii prześladowań gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transgenderowych przez nazistów podczas ich panowania w Europie oraz podkreślenie, że prawa człowieka są niezbywalną własnością wszystkich ludzi, również osób nieheteroseksualnych.

Refleksja nad tragedią II wojny światowej skutkowała wydaniem szeregu dokumentów podkreślających wagę praw człowieka i obywatela, w tym Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ oraz tzw. "Zasad Yogyakarty".

"Zasady" zostały opublikowane w 2006 roku w formie deklaracji w mieście Yogyakarta przez Międzynarodową Komisję Prawników, organizację pozarządową założoną przed 50 laty w Berlinie. Deklaracja ustanawia międzynarodowe standardy stosowania praw człowieka w odniesieniu do orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej.

W ramach projektu pokażemy w czterech miastach - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Lublinie - wędrowną wystawę. Zaprezentujemy również filmy nieznane dotąd polskiej publiczności. W Warszawie odbędzie się seminarium z udziałem jednego z sygnatariuszy Zasad Yogyakarty, prof. Romana Wieruszewskiego.

W 70 lat po wybuchu II wojny światowej pragniemy przywrócić polskiej pamięci zbiorowej przemilczane ofiary nazistowskiego totalitaryzmu.

WYSTAWA

Na tytuł wystawy składają się nazwy dwóch miast z dwóch kontynentów, podkreślając globalną skalę zarówno zjawiska wykluczania jak i obowiązywania praw człowieka. Z nazwą Yogyakarty łączy się aktualna część wystawy, Berlinowi przypisany jest jej aspekt historyczny. Szkicuje on początki i osiągnięcia ruchu na rzecz emancypacji osób nieheteroseksualnych oraz przedstawia historię ich prześladowań przez nazistów.

PROJEKCJE FILMOWE

  • "Einstein seksu", RFN 1999, reż. Rosa von Praunheim, 100 min.
    film fabularny - historia życia Magnusa Hirschfelda, lekarza, seksuologa i światowego pioniera ruchu na rzecz równouprawnienia osób nieheteroseksualnych. Jednym z wątków jest historia związku M. Hirschfelda ze znacznie młodszym od niego Karlem Giese.
  • "Inny od innych" Niemcy 1919, 50 min., reż. Richard Oswald, 50 min.
    Film niemy, edukacyjny, pierwszy w historii kina film o tematyce homoseksualnej, zakazany przez cenzurę w 1920 i zachowany jedynie we fragmentach. Konsultantem scenariusza był Magnus Hirschfeld, którego zobaczyć można w roli lekarza, Karl Giese wcielił się w głównego bohatera, wirtuoza skrzypiec Paula Körnera w wieku młodzieńczym. W roli głównej Conrad Veidt z "Gabinetu doktora Caligari". Historia miłości muzyka do swego ucznia i wszechobecnego wówczas szantażu osób homoseksualnych.
  • "Paragraf 175" USA 2000, reż. Rob Epstein i Jeffrey Friedman, 80 min.
    film dokumentalny, nagrodzony m.in. na Berlinale i Sundance Film Festival – przejmujące relacje homoseksualnych ofiar nazistowskiego terroru, w większości byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Narratorem filmu jest Rupert Everett.

Byliśmy już w Warszawie, Lublinie, Trójmieście, Łodzi, Poznaniu, Rydze i Wrocławiu.


WYSTAWA W BRATYSŁAWIE

Wystawa Berlin-Yogyakarta została - dzięki wspaciu Fundacji im. Róży Luxemburg - przetłumaczona przez słowacką organizację LGBT Iniciativa Inakost na język słowacki i prezentowana jest obecnie w Bratysławie, w Open Gallery. W otwarciu 11 lutego wzięły udział Joanna Gwiazdecka (FRL) i Katarzyna Remin (KPH), Jan Benec (Iniciativa Inakost) oraz przedstawiciele słowackiego Ministerstwa ds. Praw Człowieka i Mniejszośći Narodowych jak również Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Wystawa oglądać można do 14 marca 2011.

Berlin - Yogyakarta w Bratysławie Berlin - Yogyakarta w Bratysławie Berlin - Yogyakarta w Bratysławie Berlin - Yogyakarta w Bratysławie

WSTĘP NA WSZYSTKIE IMPREZY WOLNY

Projekt „Berlin-Yogyakarta realizowany jest przez Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii przy finansowym wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ)

Fundacja Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość (EVZ)
Więcej informacji:
Katarzyna Remin
koordynatorka projektu
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel.+48 22 423 64 38

Berlin - Yogyakarta